Yükleniyor

Erişilebilir Piknik Masası

  • Kategori : Kamusal Yaşam
Erişilebilir Piknik Masası
  • TOFD
  • MSGSÜ
10.8.2020
TASARLAYANLAR:
Kevser Başaran, Kadir Gök, Mehmet Ali Temizel, Tuğçe Akgün

GİRİŞ:
Proje sürecimizde TOFD danışmanımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmemizde kısa bir tanışma gerçekleştirdikten sonra kişisel ve gözleme dayalı tekerlekli sandalye kullanımı zorluklarından bahsettik. Bu zorlukların hem ev içinde hem de kamusal hayatta mevcut olan ve çoğumuzun göz ardı ettiği noktalar olduğunu fark ettik. En basitinden rampa kullanımı ile sokakta engelsiz bir yolculuk etmek mümkün değil pek çok lokasyonda. Rampa başlarına park edilen arabalar, bozuk yollar, eğim dalgalanmasının fazla olduğu İstanbul’da çoğu yerde sadece basamak kullanımı vb. durumlar tekerlekli sandalye kullanıcıları için ciddi zorluk oluşturuyor. Bu konuşmalardan sonra ilk olarak kentsel bir düzenleme örneği sunabilir miyiz diye düşündük ve bunun üzerine grup içerisinde paylaşımlar yaptık. Süreçte hem STK danışanımız ile hem de hocalarımız ile yaptığımız görüşmeler sonrası alanımızı daha daraltıp tek bir nesneye odaklamaya karar verdik.

PROJENİN AÇIKLAMASI:
Projemizde piknik masası yapmaya karar vermemizde en büyük katkı TOFD danışanımıza ait. Ona kamusal alanda sosyalleşme noktalarına yönelik yapmak istediklerimizden bahsettiğimizde bize bilhassa piknik masalarında sıkıntı yaşadığını, engelli olan/olmayan büyük arkadaş gruplarıyla bir araya gelme şansı yakalayamadığını söyledi. Bizde bunun sonucunda tasarım ve çözüm sürecimizi tek bir noktaya yönlendirdik. Piknik masası tasarımına geçmeden evvel tekerlekli sandalye kullanıcıları için tasarlanan oturma elemanlarını, bankları incelemeye başladık ve burada bir kısır döngü fark ettik. Komplike bir tasarım yapmaktan kaçınmanın sonucunda hep aynı tip oturma elemanları yapılmış ve çeşit sunulamamıştı ve bu tasarımlar sadece tek yönlü oturumu olan banklarla sınırlı kalmıştı. Masamızın tasarımına başlarken öncelikle kişi sayısı belirlemeye çalıştık, optimum oturum için 2 tekerlekli sandalye kullanıcısı ve 6 engelsiz kullanıcı sayısını belirledik. Bunu da en iyi altıgen formuyla sağlayacağımızı düşündük ve eskiz çalışmalarımızı bu yönde yapıp denemelere başladık.

TASARIMIN ÖZELLİKLERİ: Kullanacağımız malzemeler uzun ömürlü, uygulanabilir olmalıydı. Masa ve bank tablalarında ahşabı tercih ettik. Geri kalan taşıyıcı kısımlar için de galvaniz seçtik. Galvaniz çeliğin yüksek ısıda çinko ile kaplanması ile elde ediliyor ve bu hem ömrünü uzatıyor hem de bakımını kolaylaştırıyor. Dışarı kullanımına uygun olan bu malzemeler uygulanabilirlik açısından da oldukça yeterli.

Sırayla belirlediğimiz bu özelliklerden sonra büyük bir eksiklik fark ettik; akülü araç kullanıcının sarj noktası. Tekerlekli sandalyeyi sadece el kontrolü ile kullanılan bir araç olarak değerlendirmemiz hata oldu ve akülü araçları da dahil edince sabit banklarımıza priz eklemeye karar verdik. Fakat bu prizler de gücünü ucuz ve kolay bir yoldan sağlamalıydı. Ülkemizde güneşli gün sayısının fazlalığı ve verimliliği düşünülünce çözümü masanın üzerine entegre edeceğimiz güneş enerjisi panellerinde bulduk. Böylelikle kendi kendine yeten ve enerji üretimi sağlayan erişilebilir basit bir piknik masası tasarlamış olduk.
Benzer Projeler