Yükleniyor

Duyurular

Konuşmacı Duyurusu: Prof. Daniel CHARNY
Konuşmacı Duyurusu: Prof. Daniel CHARNY

Ortak-yaratıcı düzeltme yoluyla gerçek dünyadaki zorluklara yanıt vermek

Prof. Daniel CHARNY, Kingston University London, Kingston School of Art

Kapsayıcı tasarım; tasarım ve mühendislik eğitimi ve ileri uygulamasında gerçek dünyadaki zorlukları toplum yanlısı olarak şekillendirmeye nasıl yardımcı olabilir? Charny, Fixperts modellerinin sosyal  ve pedagojik bağlamlardaki prensiplerini ve evrimini açıklayarak ortak-yaratım sürecinin kapsayıcı doğası ve zorlukları üzerine görüşlerini aktaracaktır. Geçtiğimiz yedi yıl içerisinde Fixperts projeleri kapsamında dünya çapında çalışmalar yürüttüğü ve giderek büyüyen küresel eğitimci ağının, yeni tasarımcıların ve uygulayıcıların çalışmaları üzerinden örneklere değinecektir. Bu bağlamda, "düzeltme" bir sorunu çözme ve başka birinin yaşam kalitesini iyileştirme süreci olarak görülmektedir. Onarım, hackleme veya yeni bir tasarım yapmak; hepsi dinlemeyle başlayıp paylaşımla biten bir sürecin içerisinde yer alabilmektedir.
 Prof. Daniel CHARNY

Daniel Charny sorgulayan bir zihne sahip ve girişimcilik çizgisinde yaratıcı bir yönetmen, küratör ve eğitimcidir. Müşterileri British Land, the Design Museum, Google, Heatherwick Studio ve Nesta olan “From Creative Consultancy”nin kurucu ortağıdır. Son girişimi, yaratıcı eğitime yönelik “düşün ve yap havuzu” olan FixEd’dir.

Charny en çok, V&A’de küratörlüğünü yaptığı ve etki yaratmış sergisi “The Power of Making” ile tanınmaktadır. Bu sergi onu şimdi dünya çapında üniversitelerde ve okullarda kullanılan ödüllü öğrenim programı Fixperts'i bulmasını sağlamıştır. Diğer projeleri arasında Aram Galeri, British Council’in Maker Kütüphanesi Ağı ve Hızlandırıcı Merkez Araştırma Laboratuarı olarak gösterilebilir. Charny, konuşmacı ve uzman danışman olarak uluslararası alanda aktiftir. Tasarımla ilgili vizyonu, daha iyi bir geleceğin kilidini açabilmek için temel araçlar olarak yaratıcılığı ve yapmayı savunmaktır.
Kingston Üniversitesi'nde Tasarım Profesörüdür. 2019 yılında Charny, Londra Tasarım Festivali, Tasarım yenilik Madalyası ile ödüllendirilmiştir.