Yükleniyor

Şehir'Desen "Sınırsız Bir Şehir Keşfi"

  • Kategori : Eğitim
Şehir'Desen "Sınırsız Bir Şehir Keşfi"
  • ANKV
4.04.2022
TASARIMCILAR:
Ceyda Tosbıyık, Murat Onur Tahmaz, Esen Zafer, Sena İslamoğlu, Fatih Gülen, Canan Çam Yücel

GİRİŞ:
Projenin çıkış noktası olarak çocukları ulaşamadığı ve göremediği kentlere ulaştırıp, çocuklara o kentte bulunma ve evden çıkma isteği uyandırmayı amaçladık. Bu amaçla, duyu kullanımlı farklı ürünler tasarlayarak kentlerdeki erişilmezliğin önüne geçmeyi sağlamaya çalıştık. Tasarladığımız ürünlerde; kişideki öğrenme arzusu hikayeleştirilmiş kent anlatımları ile desteklenmiştir. Öğrenme çağındaki engelli çocukların duyularının aktif kullanımını sağlayacak entegrasyonlar, duyusal algılarını pekiştirmelerini sağlayacaktır. Bu doğrultuda, birden fazla ürünle öncelik çocuklar olacak şekilde her yaştaki bireyin kullanımına uygun çözümler ürettik.

KİTAPÇIKLAR:
Duyusal şehir kitapçığı ile birlikte kentlerin farklı duyularla algılanabildiğini gösterirken aynı zamanda çocuklarda keşfetme arzusunu da uyandırmayı hedefledik. Bu kitapçıklarda ilgili yapıya ait dokuyu kabartma ile çocuklara tanıtırken; yapının resmini, yazılı ve sesli betimlemesi ile birlikte, hatta varsa mekâna ait spesifik kokusunu da içinde barındırarak çocuklara aktaracak şekilde tasarladık. Bununla birlikte, QR kodlar işaret dilini ve sesli betimlemeye yönelik anlatımları içermektedir. Mekana ilişkin kokular sürtünme yolu ile kullanıcıya hissettirilmektedir.

OYUN KİTLERİ:
Oyun kitlerini, çocuklara şehri tanıtacak yapılar hakkında bilgiyi en eğlenceli şekilde aktarmayı amaçlayarak tasarladık. Oyun alanındaki butonlar yapının yeri ve diğer yapılar ile arasındaki ilişkiyi oyunculara aktarır. Oyun kartları, kitteki okuyucuya takılarak içinde bulundurduğu soruları sesli şekilde çocuklara iletir. Sorular buradaki yapılara özeldir. Yapıların maketleri, çocukların yapıları bütünsel olarak keşfetmesi için detaylı dokunulup, incelenebilir objeler olarak tasarlanmıştır. Çocuk oyunun içinde bulunan maketi eline alıp özgürce inceleyebilir.

KURABİYE KALIPLARI:
Kurabiye kalıpları, yapıların temel formlarında oluşturulduğundan dokunma ve görme duyularına hitap etmektedir. Kitapçığın içinde şehrin bazı bölgelerinin kokularını barındıracak kurabiye tarifleri yer almaktadır. Topluma aitlik hissini kuvvetlendirmek için özellikle ekip çalışması gerektirecek şekilde tasarlanan ürün, çocuğun özgüvenli şekilde kendini ifade edebilmesi için de bir egzersiz alanı oluşturmaktadır.