Yükleniyor

Tasarım Sağlamanız İçin

PLATFORMA NEDEN KATILMALIYIM?

Bu platform “tasarlayanları” ve tasarım “talep edenleri” bir araya getirmeyi ve ortaya çıkan tasarımla çözümlenmiş sosyal sorumluluk projelerinin görünürlüğünü artırarak hayata geçme süreçlerini desteklemeyi hedeflemektedir. Platform; grafikten, endüstriyel tasarıma, mimarlığa ve kentsel ihtiyaçlara ilişkin konulardaki mesleki yetkinliklerinizi sosyal sorumluluk projelerinde ve gönüllülük esasına dayalı olarak kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Tasarlamak güçlü bir eylemdir; doğru tasarımlar ile birçok sorun çözülebilmekte veya topluma sunulan kötü tasarımlar sonucu toplumun belirli kesimleri erişim ve toplumsal entegrasyon sorunları yaşayabilmektedir. Bu platform, farklı ölçeklerde yetkinlik sahibi olan tasarımcıların toplumun ihtiyaçlarını karşılama ve daha iyi bir gelecek sunabilme gücünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Platforma “tasarlayan” olarak tasarım desteği sağlayabilmek için üye olmanız gerekmektedir.


Platforma üye olmak için tıklayın

PLATFORMA TASARLAYAN OLARAK KİMLER KATILABİLİR?

Platforma tasarlayan olarak çok farklı disiplinlerden üyeler destek sağlayabilir:

  • Grafik tasarımcıları
  • İletişim tasarımcıları
  • Endüstri ürünleri tasarımcıları
  • İç Mimarlar
  • Mimarlar
  • Şehir ve Bölge Plancıları
  • vb.

Üyelik esnasında tasarlayan olarak yetkinliklerinizi belirttiğiniz bir bölümü doldurmanız istenmektedir. Tasarlayan üyelerimiz arzu ettikleri takdirde kısa profilleri sitenin “kişiler” bölümünde yer alacak ve bu doğrultuda görünürlükleri sağlanacaktır.

Tasarlayan üyelerimizin listesi

PROJELERIN KAPSAMI NEDİR?

Platformda yer alan projelerin sosyal sorumluluk çerçevesinde ve topluma kapsayıcı bir yaklaşımla fayda sağlama potansiyeli olması gerekmektedir ve bu doğrultuda her proje platformda yayınlanmadan önce itinalı bir onay sürecinden geçmektedir. Projeleri önerenler sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, çeşitli vakıflar ve yardım kuruluşları olabileceği gibi bir sosyal sorumluluk yaklaşımıyla özel sektörden temsilciler, dezavantajlı gruplardan bireyler de proje önerebilmektedir. Her projeye ilişkin bilgi (içeriği, paydaşları, sürecine ilişkin diğer bilgiler) ilgili proje başlığı altında açıklanmıştır. Herhangi bir projeye başvurmak için ilgili proje sayfası içerisindeki “projeye başvur” tuşuna basabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra tasarım projesini “talep eden” ile iletişiminiz sağlanacaktır.

Bu platform ortaya çıkan tasarımların fikri mülkiyetine sürecine dahil olmaz ve hak talep etmez. Fikri mülkiyet ile ilgili konular tamamen tasarlayan (grup çalışması da olabilir) ve talep eden arasındaki mutabakata bağlıdır. Tasarlayan ve talep eden uygun gördüğü takdirde geliştirilmiş olan tasarım çözümleri ve sürece ilişkin bilgiler platformun sergi bölümünde yayınlanır. Projelerin bu sayede görünürlüğünün artırılması ve olası destekçilere ulaşarak hayata geçebilmesi hedeflenmektedir.

Aktif olarak yürütülen projeleri görmek için tıklayın.