Yükleniyor

Duyurular

SIDe Proje Kitabı
SIDe Proje Kitabı

Sizlere SIDe Proje kitabını duyurmaktan mutluluk duyarız:
“Kapsayıcı Tasarım + Sosyal İnovasyon: Metodoloji ve Örnek Çalışmalar”

 

Kitabın ilk dört bölümü; Cambridge University, London Kingston University, Brunel University London ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olmak üzere dört üniversitenin seçkin yazarlarının kapsayıcı tasarım, ortak-yaratım, sosyal inovasyon ve sosyal sorumluluk üzerine akademik görüşlerini ortaya koymaktadır. Bölüm 5-7 SIDe projesine odaklanmakta; tasarım eğitimi yoluyla kapsayıcı tasarım projelerinde etkili ortaklıkların sağlanabilmesi için Üniversiteleri ve STK'ları birbirine bağlayan iş birliği modelini ve bu modelin denenme sürecine dahil olan ortakların yansımalarını sunmaktadır.

Kitabın son bölümü, SIDe iş birliği modelinin tasarım sonuçları olarak ifade edilebileceğimiz, Mimarlık Fakültesi bünyesindeki farklı bölümlerden 56 tasarım öğrencisinin, 4 tasarım eğitimcisinin (Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama) ve Türkiye'den iki proje ortağı kuruluşun (Altı Nokta Körler Vakfı ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği) katılımıyla geliştirilen 14 kapsayıcı tasarım projesini sunmaktadır. Kitabın en sonunda ise kapsayıcı tasarım ve erişilebilirliğin farklı yönlerine odaklanan kapsamlı bir kaynak listesi bulunmaktadır.

SIDe projesinin İngiltere ve Türkiye'den ekibi olarak bu kitabın, farklı paydaş türleriyle kapsayıcı tasarım alanında etkili iş birliklerinin sürdürülmesi vasıtasıyla sosyal inovasyona yönelik kapasitenin geliştirilmesi bağlamında okuyuculara bir vaka ve yöntem önerisi sunacağını, ilham vereceğini ve farklı ölçeklerde kapsayıcı tasarımın önemi konusundaki farkındalıklarını artıracağını ümit etmekteyiz.